1. Dla kogo przeznaczona jest aplikacja Librus?

Aplikacja Librus przeznaczona jest dla uczniów oraz rodziców, którzy założą Konto LIBRUS oraz będą mieli możliwość powiązania go z aktywnym kontem w systemie Synergia.

2. Czy korzystanie z aplikacji Librus jest łatwe?

Dzięki aplikacji mobilnej Librus możesz w prosty i intuicyjny sposób śledzić najważniejsze informacje z Twojego konta z systemu Synergia. Przejrzyste menu oraz możliwość dostosowania wyglądu aplikacji (opcja Personalizacja) pozwolą Ci szybko odnaleźć pożądane funkcje. Dodatkowo otrzymasz możliwość korzystania z aplikacji na portalu Librus Rodzina – możesz przeglądać swoje dane bez potrzeby każdorazowego logowania się.

3. Na jakich urządzeniach działa aplikacja Librus?

Aplikacja dostępna jest obecnie dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS 10 (dla systemów iOS 9x aplikacja dostępna jest w wersji 3.0.1 i niższych, nie ma możliwości jej aktualizowania) oraz Android wersja 4.4 lub nowsze. Dla użytkowników innych wersji systemów operacyjnych czy platform (np. Windows czy BlackBerry), jak również dla osób niekorzystających z urządzeń mobilnych, udostępniamy tożsamy z aplikacją mobilną widok, dostępny bezpośrednio na portalu Librus Rodzina, wyłącznie przez przeglądarkę internetową na urządzeniach typu tablet i komputer.

Dokładamy wszelkich starań, aby obsługiwać jak największą liczbę poprzednich/starszych wersji systemów operacyjnych. Zastrzegamy jednak możliwość stopniowego wycofywania wsparcia i możliwości instalacji aplikacji na najstarszych wersjach systemów iOS oraz Android (także w trakcie trwania roku szkolnego) i zgodnie z regulaminem korzystania z aplikacji Librus i Konta LIBRUS gwarantujemy jej działanie jedynie na aktualnych wersjach systemów operacyjnych oraz przeglądarek internetowych.

Aplikację mobilną Librus można pobrać tutaj lub przez wyszukiwarkę w sklepie z aplikacjami.

4. Czy aplikacja mobilna Librus dostępna jest na tablety?

Tak, aplikacja mobilna Librus jest dostosowana do korzystania zarówno na tabletach, jak i smartfonach. Więcej o wymaganych systemach operacyjnych w pytaniu 3.

5. Czym różni się aplikacja Librus od systemu Synergia, który dostępny jest przez stronę internetową?

Aplikacja Librus umożliwia przeglądanie wybranych informacji z systemu Synergia na urządzeniu mobilnym lub w wygodnym widoku na portalu Librus Rodzina. Więcej na temat aplikacji Librus oraz jej funkcji oraz wariantów można przeczytać tutaj. Przeznaczeniem aplikacji Librus nie jest zastąpienie tradycyjnego dostępu do systemu Synergia, który gwarantuje dostęp do wszystkich funkcji dziennika elektronicznego (jak np. przeglądania materiałów z lekcji, notatek na e-Tablicy, możliwości przesyłania plików), a jedynie poprawa wygody odczytywania wybranych, najważniejszych informacji na urządzeniu mobilnym (w widoku mobilnym) lub na stronie głównej portalu Librus Rodzina.

6. Czym aplikacja mobilna Librus różni się od aplikacji mobilnej Synergia, z której korzystałem w roku szkolnym 2017/2018?

Aplikacja mobilna Librus posiada w większości te same funkcje, co aplikacja mobilna Synergia. Przeznaczona jest dla wszystkich uczniów oraz rodziców, którzy założą Konto LIBRUS i powiążą je z kontem w systemie Synergia. Aplikacja umożliwia m.in. przeglądanie wybranych informacji z systemu Synergia.
Niektóre zmiany, które zostały wprowadzone to: nowa nazwa, logo oraz kolorystyka aplikacji, możliwość korzystania z aplikacji przez przeglądarkę internetową na portalu Librus Rodzina czy przeniesienie funkcji Multikonta z samej aplikacji do Konta LIBRUS. Istotną zmianą jest także to, że funkcja Multikonta stała się bezpłatna – już nie trzeba kupować wariantu Mobilne dodatki, aby móc korzystać z udogodnień, jakie oferuje funkcja Multikonta. Ujednolicenie wyglądu aplikacji i pozostałych usług firmy Librus związane jest m.in. z powstaniem nowych, ogólnodostępnych portali Librus Rodzina oraz Librus Szkoła.

7. Gdzie mogę znaleźć regulamin korzystania z aplikacji mobilnej?

Regulamin korzystania z aplikacji Librus stanowi część Regulaminu Konta LIBRUS i Portalu Librus Rodzina, który jest dostępny podczas zakładania Konta LIBRUS, w Ustawieniach Konta LIBRUS oraz tutaj.

8. Gdzie mogę uzyskać pomoc techniczną dotyczącą korzystania z aplikacji mobilnej Librus?

Pomoc techniczną dotyczącą korzystania z aplikacji można uzyskać, wysyłając wiadomość e-mail na adres pomoc@librus.pl.

9. Czym różni się aplikacja na urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet) od tej dostępnej przez przeglądarkę internetową na portalu Librus Rodzina?

Pod względem funkcjonalności aplikacja Librus dostępna przez przeglądarkę internetową oraz jej mobilna wersja różnią się przede wszystkim dostępnością Natychmiastowych powiadomień. Funkcja ta dostępna jest jedynie w mobilnej wersji aplikacji.

10. Czy aplikacja Librus to część systemu Synergia?

Aplikacja Librus nie jest częścią systemu Synergia. Aplikację Librus udostępnia firma Librus, jako własną usługę. Aplikacja ta nie jest licencjonowana w ramach systemu Synergia i nie stanowi usługi świadczonej przez szkołę, a korzystanie z niej nie jest obowiązkowe. Szkoły nie mają obowiązku udostępniania aplikacji mobilnych, w ramach usług dziennika elektronicznego. Do korzystania z aplikacji Librus koniecznie jest założenie Konta LIBRUS oraz jego powiązanie z kontem w systemie Synergia, co wiąże się z koniecznością wyrażenia zgody na przenoszenie swoich danych do Konta LIBRUS (powierzenie danych Librus). Więcej informacji na ten temat znajduje się w regulaminie Konta LIBRUS oraz polityce prywatności.

W niektórych samorządach może funkcjonować podobna aplikacja o nazwie Nasze Szkoły. Aplikacja Nasze Szkoły jest usługą szkoły i jest przez nią udostępniania na warunkach i zasadach określanych przez szkołę.